Prague Local Attractions Near SAX Vintage Design Hotel

PolohaMístní zajímavosti

V okolí hotelu je mnoho kostelů a památek Malé Strany i celé Prahy. Podél těchto významných památek, jako je například Petřín se svou pověstnou Petřínskou věží, a břehu řeky Vltavy, naleznete Národní Divadlo a proslulou Kavárnu Slávia. Samozřejmě je tu také bezpočet restaurací, barů a ostatních kulturních atrakcí.

Lesser Town Square

Started as a market place it has always been the centre of life in the Lesser Town. Today, there are official buildings and restaurants. The important buildings include the St Nicholas Church, the Town Hall, the Sternberg Palace, and the Smiřický Palace. On the facade of the Baroque Kaiserstain Palace there is a bust of the great Czech soprano Emma Destinn who lived there between 1908 and 1914.

Nerudova Street

Named after the poet and journalist Jan Neruda, who lived at No 47 in the House of Two Suns, it is the picturesque narrow street that leads up to Prague castle as a part of Royal Way.

Kampa Island

Known as the Venice of Prague, Kampa Island has been formed by a branch of the Vltava called the Devil's Stream (Čertovka). Originally there were only gardens on the island but it was also used for washing clothes and bleaching linen. In the 17th century the island became well known for its pottery markets. Today it is an elegant part of Prague with a village-like character.

Petřín

S výškou 318 metrů je Petřín sítí osmi parků nabízejících velkolepá panoramata Prahy. Většina vinic z 12. století byla v 18. století přetvořena na zahrady a sady a dnes se tato místa stala úžasným místem pro příjemné procházky snadno přístupné z Hradčan a Strahova nebo lanovkou z Újezdu. Na kopci je Štefánikova hvězdárna, 60 m dlouhá Petřínská věž – imitace Eiffelovy věže, Hladová zeď postavená ve 14. století, Zrcadlové bludiště, Kostel Sv. Vavřince a kostel Sv. Michala.

Zkontrolujte obsazenost

Zůstaňte déle a ušetřete Více podrobností

Advance Purchase ceny Více podrobností